Jezinky a bezinky

Jezinky a bezinky

Máte rádi divadlo? A máte rádi hodně černý humor, který je v divadle pomálu? Tak to byste si určitě neměli nechat ujít divadelní hru Jezinky a Bezinky, která je úspěšně reprízovaná již pátým rokem v Městském divadle v Brně.
Za tuto hru vděčíme velikánovi českého humoru panu Werichovi, který hru viděl v roce 1958 na Broadway a tak ho pobavila, že se rozhodl importovat ji do tehdejšího Československa. O překlad se postarala jeho dcera Zdenka Werichová.
Pokud se Vám zdá název poněkud povědomý, pak možná proto, že v roce 1944 byl natočený na motivy stejnojmenné divadelní hry také film, který jste možná vzhlédli v rámci filmů pro pamětníky.
 fialová opona

Taková normální rodinka

Úspěšný spisovatel Mortimer zapřisáhlý starý mládenec se žení. Přichází na návštěvu ke svým staropanenským tetám. Tety mají pověst štědrých laskavých dam, které nabízejí pokoje k pronajmutí z ryzího milosrdenství a pohostinnosti. Mortimer u tetiček nachází v lavici mrtvolu.
Tetičky se mu bezelstně svěří, že své nájemníky tráví jedem, které dávají do bezinkového vína. Nepovažují se za vražedkyně, jednají z pouhého milosrdenství, protože zabíjí jen osamělé staré pány bez rodiny a krátí jejich zoufalý a beztak neútěšný život. Pány pohřbívají ve svém sklepě se vší křesťanskou pompou a pravidelně na hroby dávají čerstvé květiny. Do toho je zde Mortimerův bratr Theo, který je duševně nemocný a je přesvědčený, že je americký prezident Theodor Roosvelt.
divadelní opona
Aby toho nebylo málo, domů se po dvaceti letech třetí bratr Jonatan, sériový vrah, který cestuje se svým komplicem falešným plastickým chirurgem Einsteinem, který Jonatanovi přioperoval tvář hororového herce Borise Karloffa, aby v něm Policie nepoznala hledaného zločince. Uznejte, že takový příběh je vysloveně k popukání a také pan Werich se v průběhu představení smál, až se za břicho popadal a vy určitě budete také.