Počítač má už každý

Ještě si vzpomínám na ty doby, kdy jsem vůbec neměla doma počítači. A musím říct, že to bylo docela takové hrozné a velice složité, protože všichni děti naší řadové ulice už měli telefony, občas nějaký mobilní věci, a hlavně taky počítače. Já jsem si taky přála velice hodně počítač, protože jsem si taky chtěla psát s přáteli, a to formou ICQ. Samozřejmě, že se taky jistě pamatujete další aplikace. Byla to taková počítačová aplikace, která fungovala něco na principu chatu, takže mnoho dětí si tam taky mohla takhle psát.

Počítač má doma už mnoho lidí.

Já sama jsem si řekla, že kdybych tuto aplikaci měla, tak bych byla velice nadšená a ráda. Jenomže moji rodiče vůbec neoplývali žádným bohatstvím. A v té době stál počítač kolem patnácti tisíc korun a byl skoro na nic. A v dnešní době by ten tehdejší počítač nikdo nechtěl ani zadarmo. Takže si jistě dokážete představit, co to všechno znamenalo, když jsem chtěla mít doma počítač. Počítač v té době byl ještě opravdu veliký a informační technologie nebyla tak složitá a náročná, jako je dnes.

Dnes na počítači i pracuji.

Dneska informační technologie je něco úplně jiného, než si představujete. Dnešní informační technologie je opravdu hodně složitá a ten, kdo se nevyzná alespoň trochu v počítači, tak je asi ztracený. Protože je mnoho věcí a informací, co musíte vědět o informační technologii a taky o postupu, jak počítač funguje. A když jsem potom dostala svůj první počítač, tak jsem si hned chtěla zajímat o informační technologií. Jenomže to pro mě bylo v té době I tak moc složité, že jsem se na to vykašlala a raději jsem pouze jenom používala ICQ a taky různé aplikace, co se třeba týče výuky angličtiny. Dostala jsem takovou aplikaci, kde jsem se mohla vyučovat angličtinu. To totiž byla mámy podmínka, že když dostanu staronový počítač, tak se budu učit lépe anglicky. Samozřejmě, že jsem tohle slíbila, protože mě angličtina hodně bavila. 

Složitá technologie

Informační technologie mě velmi zajímaly. Věděla jsem, že nám lidem velmi usnadňují život. Navíc informační technologie je taky prima v tom, že se nenudíte. A nudíte se někdy nebo máte stále co dělat? Anebo máte pořád co na práci? To já, když se nudím, tak zapínám počítač, a to s radostí. A můžu tam dělat co chci. Počítač je takový vlastně celý svět. Tam můžete dělat úplně cokoliv, a tak abych byla něčím zabavená, řekla jsem si, že se naučím informační technologie. A musím říct, že je to docela složité, i když s počítačem umím zacházet perfektně, tak informační technologie pro mě byly docela složité. A byla jsem z toho velmi překvapená, protože jsem si řekla, že už nic složitého být nemůže. Ovšem jak jsem zjistila, tak technologie jsou asi výjimka.

Informační technologie jsou někdy zajímavé.

Ne tedy asi ale určitě. Vždyť vývoj jde pouze dopředu. A proto informační technologie jsou opravdu složité. Někdo se s tím asi narodí, že rozumí všemu. Někdo může být technický typ a někdo ne a záleží také na tom, na co máme jakoby geny, i když to na to nemá asi moc velký vliv. Podle vědců, geny nemají geny na nic vliv. Tedy jako mají, ale není toho moc a není to tak moc podstatné.

Práce s počítačem mě baví.

A proto jsem si řekla, že se informační technologie raději naučím sama, že to bude lepší. A abych v tom byla ještě více dokonalá, tak jsem si řekla, že si taky o tom pořídím, jakou knihu. Mám už doma dost časopisů o počítači a taky o informační technologií. Musím říct, že je to velmi zajímavé téma. A pokud nevíte, o čem se někde bavit. Tak určitě ve společnosti se můžete bavit o informační technologií. Toto téma absolutně nikoho neurazí. Budete mít mnoho času se o čem bavit. Navíc se rozhovor taky může dostat do té situace, že se taky něco dalšího nového naučíte, což je podle mě jistě prima. Podle mě se člověk má stále co učit. Já se tady moc ráda učím, těší mě to a naplňuje.

Vzhůru ke vzdělání

Tyto věci a věcičky na nás mohou mít zhoubný vliv, ale také nám velkou měrou pomáhají. Bohužel, ani jedna z nich neumí nalít do hlavy cizí jazyk bez učení, nedá nám do mozku například vysoké matematické vzdělání nebo zručnost chirurga. Na tohle jsou všechny IT krátké.   

Člověk se tedy musí učit sám, ale může s jejich pomocí. A je úplně jedno, co se naučit chce. Například při učení jazyků jsou tyto elektronické pomůcky velkou oporou. Netvrdím, že to bez nich nejde. Jde, ale asi pomaleji a možná s menším procentem úspěšnosti. A rozhodně méně zábavnou formou.  

 klávesnice

Nemá to samozřejmě smysl pro toho, kdo je líný a nedůsledný. Pokud se nebude učit pravidelně, tak se to prostě nenaučí. IT mu může tak maximálně připomenout, že třeba vynechal včera lekci, nebo kde má mezery. Například v některých slovech. A může mu je třeba znova opakovat. Ale vždy musí chtít člověk sám, bez toho to prostě nejde.   

Existují také spousta spousty webů nebo softwarových programů, které nám v učení pomáhají. Každý volí dle toho, co mu lépe vyhovuje. Někdo preferuje program v počítači nebo mobilu, jiný zase učení online. To má tu výhodu, že se vaše výsledky ukládají někam na server, a tudíž ztracený mobil nebo zničený počítač nebude v tomto případě tak nějak moc mrzet.  Nevýhoda pak je, že musíte být připojeni. Ale jak říkám, lze volit jiné formy.   

mobil

Programy a online servery jsou určeny k jakékoli výuce a jsou vhodné pro jakýkoli věk. Ty lepší programy zjistí, na jaké úrovni uživatel je a podle toho mu nastaví příslušné lekce studia. Takže se student nemusí zdržovat s tím, co již zná, nebo umí. Nu, a proto budiž informační technologie pochváleny a velebeny po všech stránkách. Všeobecně je to věc, která, když je dobře použita, může být velmi prospěšná. A každá dobrá věc jistě najde to nejširší využití mezi lidmi. 

5G internet – o co jde a jaké jsou výhody

Mobilní telefony jsou užívány a rozšiřovány od 90. let minulého století a jejich možnosti a funkcionalita závisí především na typu sítě, kterou podporují. Dnešní chytré telefony využívají sítě 4G a 4G LTE, jež umožňují vysokou digitalizaci a rychlý přenos dat pro různé aplikace naplno uplatňující možnosti internetu včetně online sledování videí, televizních přenosů nebo psané komunikace v reálném čase. Od zmíněných devadesátek tedy mobilní sítě ušly dlouhou dráhu vývoje ve čtyřech (až pěti) stupních, která by se dala charakterizovat takto:
ovládání chytré domácnosti pomocí wifi
–          1G síť (síť první generace) – byla určena pro základní volání a analogové operace. Mobilní telefony využívající tuto síť ještě neumožňovaly zasílání textových zpráv ani další rozšířené funkce,
–          2G síť (síť druhé generace) – rozšířila pokrytí pro hlasové služby a umožnila implementaci protokolu GSM (Global System for Mobile communication),
–          3G síť (síť třetí generace) – přinesla především rozvoj nových funkcí, jako byl přenos textových a datových balíčků,
–          4G síť (síť čtvrté generace) – je aktuálně využívána chytrými telefony s širokým rozsahem funkcí zejména v oblasti multimédií, nástrojů sociálních sítí a pokročilých hlasových služeb.
5G síť, tedy síť páté generace, by s sebou měla přinést mnoho výhod zejména s ohledem na přenosovou rychlost a celkovou kapacitu. Současné 4G sítě dosahují maximální přenosové 300 Mbit/s, čemuž také odpovídá odezva zařízení. Velký rozdíl je však v kompletním pokrytí, takže této maximální rychlosti je možné dosáhnout pouze na vysoce frekventovaných místech. Konceptuální řešení 5G sítě by mělo tyto rozdíly odstranit a současně zvýšit několikanásobně přenosovou rychlost s výhledem na další rapidní rozvoj.
Těchto vlastností bude dosaženo rozložením sítě do dvou frekvenčních pásem:
–          Nízkofrekvenční (FR1) v oblasti do 6 GHZ
–          Vysokofrekvenční (FR2) v oblasti nad 6 GHz
chytrý telefon s aplikací
Nízkofrekvenční pásmo je dnes standardně ve 4G komunikaci uplatňováno, pro vysokofrekvenční pásmo však dosud nebyla technologická řešení chytrých zařízení připravena. Koncept 5G sítě tak počítá jednak s přizpůsobením přijímačů/vysílačů mobilních zařízení těmto vlnovým délkám, jednak s vybudováním sítě mikrobuněk s vysokou propustností dat pro uživatele.
Celé řešení 5G sítě by mělo přinést takové parametry odezvy, které umožní implementaci nových automatizovaných technologií, jako jsou již dlouho diskutované autonomní vozy (jejichž užití je postupně testováno v různých částech světa), a dále progresivní smart projekty. Jedná se především o chytré domácnosti (tedy ovládání různých technologií bydlení – vytápění, ventilace, osvětlení apod. – vzdáleně pomocí mobilního zařízení) nebo mnohem propracovanější chytrá města s integrovanou automatizovanou strukturou pro administraci, environmentální zájmy a sociální služby.
A kdy se 5G sítě dočkáme u nás? V České republice byly již vymezeny frekvence, na nichž by měly tyto sítě fungovat a pro mobilní operátory by měly být uvolněny v polovině roku 2020. Pokud tedy testování, které je aktuálně prováděno, dopadne úspěšně, můžeme se na lepší mobilní služby těšit ještě letos.