5G internet – o co jde a jaké jsou výhody

5G internet – o co jde a jaké jsou výhody

Mobilní telefony jsou užívány a rozšiřovány od 90. let minulého století a jejich možnosti a funkcionalita závisí především na typu sítě, kterou podporují. Dnešní chytré telefony využívají sítě 4G a 4G LTE, jež umožňují vysokou digitalizaci a rychlý přenos dat pro různé aplikace naplno uplatňující možnosti internetu včetně online sledování videí, televizních přenosů nebo psané komunikace v reálném čase. Od zmíněných devadesátek tedy mobilní sítě ušly dlouhou dráhu vývoje ve čtyřech (až pěti) stupních, která by se dala charakterizovat takto:
ovládání chytré domácnosti pomocí wifi
–          1G síť (síť první generace) – byla určena pro základní volání a analogové operace. Mobilní telefony využívající tuto síť ještě neumožňovaly zasílání textových zpráv ani další rozšířené funkce,
–          2G síť (síť druhé generace) – rozšířila pokrytí pro hlasové služby a umožnila implementaci protokolu GSM (Global System for Mobile communication),
–          3G síť (síť třetí generace) – přinesla především rozvoj nových funkcí, jako byl přenos textových a datových balíčků,
–          4G síť (síť čtvrté generace) – je aktuálně využívána chytrými telefony s širokým rozsahem funkcí zejména v oblasti multimédií, nástrojů sociálních sítí a pokročilých hlasových služeb.
5G síť, tedy síť páté generace, by s sebou měla přinést mnoho výhod zejména s ohledem na přenosovou rychlost a celkovou kapacitu. Současné 4G sítě dosahují maximální přenosové 300 Mbit/s, čemuž také odpovídá odezva zařízení. Velký rozdíl je však v kompletním pokrytí, takže této maximální rychlosti je možné dosáhnout pouze na vysoce frekventovaných místech. Konceptuální řešení 5G sítě by mělo tyto rozdíly odstranit a současně zvýšit několikanásobně přenosovou rychlost s výhledem na další rapidní rozvoj.
Těchto vlastností bude dosaženo rozložením sítě do dvou frekvenčních pásem:
–          Nízkofrekvenční (FR1) v oblasti do 6 GHZ
–          Vysokofrekvenční (FR2) v oblasti nad 6 GHz
chytrý telefon s aplikací
Nízkofrekvenční pásmo je dnes standardně ve 4G komunikaci uplatňováno, pro vysokofrekvenční pásmo však dosud nebyla technologická řešení chytrých zařízení připravena. Koncept 5G sítě tak počítá jednak s přizpůsobením přijímačů/vysílačů mobilních zařízení těmto vlnovým délkám, jednak s vybudováním sítě mikrobuněk s vysokou propustností dat pro uživatele.
Celé řešení 5G sítě by mělo přinést takové parametry odezvy, které umožní implementaci nových automatizovaných technologií, jako jsou již dlouho diskutované autonomní vozy (jejichž užití je postupně testováno v různých částech světa), a dále progresivní smart projekty. Jedná se především o chytré domácnosti (tedy ovládání různých technologií bydlení – vytápění, ventilace, osvětlení apod. – vzdáleně pomocí mobilního zařízení) nebo mnohem propracovanější chytrá města s integrovanou automatizovanou strukturou pro administraci, environmentální zájmy a sociální služby.
A kdy se 5G sítě dočkáme u nás? V České republice byly již vymezeny frekvence, na nichž by měly tyto sítě fungovat a pro mobilní operátory by měly být uvolněny v polovině roku 2020. Pokud tedy testování, které je aktuálně prováděno, dopadne úspěšně, můžeme se na lepší mobilní služby těšit ještě letos.