Výroba otvorů do kovu

Výroba otvorů do kovu

Pro výrobu přesných otvorů je nejprve potřeba vrtání a následně vystružování. Kromě dobrého stroje potřebujeme samozřejmě kvalitní nástroje.

Výroba otvorů do kovu

Průmyslové vrtačky

Jestliže chceme vrtat v hobby podmínkách, tak nám obvykle postačí ruční či stolová vrtačka, protože ta má skutečně dostatek výkonu k tomu, abychom mohli vyrábět díry i větších velikostí. Ovšem v průmyslovém použití nám to nestačí, a proto musíme volit mnohem větší stroje. Těmi jsou stojanové a radiální vrtačky, protože ty mají už solidní výkon a pohyblivost, takže není problém pracovat ani na velkých součástech, které se už třeba musí přemisťovat jeřáby či různými závěsy, protože už něco váží.

nářadí do vrtačky

K pohonu se používají nejčastěji výkonné elektromotory, protože ty nemají nijak nákladný provoz, můžou jet hodně dlouho v kuse a nespotřebovávají extrémní množství energie. Jako energie se samozřejmě používá elektřina, takže vždy stačí zapnout pojistky, zmáčknout tlačítko a vše už běží, kdy se nemusíme starat o doplňování paliva. Musíme se dívat na různé další parametry, aby stroj vyhovoval našim požadavkům.

Nástroje

Každý stroj k sobě potřebuje vhodný nástroj, aby vznikl skutečně fungující celek, s kterým bude radost pracovat. Při výrobě otvorů nejčastěji používáme jako nástroj vrták, protože těch máme hodně druhů a rozměrů. Vůbec ten nejzákladnější se označuje jako šroubovitý, kdy se celý proces odběru třísky starají dvě šroubovice. Vzhledem k mnoha druhům vrtákům je nespočet různých možností, jaké díry tvořit, a proto si určitě správný vrták vyberete.

ruční výstružník

Ovšem když potřebujeme vyrobit opravdu přesnou díru, tak nejprve vyvrtáme díru o něco menším vrtákem a potom použijeme stavitelný výstružník https://www.i-nastroje.cz/Stavitelne-221424-c31_112_4.htm. To je opravdu velmi přesný nástroj, takže s ním splníte i přísné nároky na toleranci dané díry. Prodávají se různé průměry, abyste mohli vyrábět různé průměry. Nástroje jsou opravdu kvalitní, takže kromě přesnosti dosahují i dlouhé životnosti při práci. Zároveň všechny zakoupíte za dobrou cenu.