Penzijní fondy mohou mít v budoucnu problém dostát svým závazkům
Nezařazené

Penzijní fondy mohou mít v budoucnu problém dostát svým závazkům

Peníze a vše, co se kolem toho točí, tedy bankovnictví, hypotéky, úroky, pojištění, mzdy, důchody, valorizace, to vše jsou pojmy, které si stanovil člověk na základě své vlastní svobodné vůle. A člověk se také v těchto složitých a velmi (často zbytečně) komplikovaných systémech utápí. Každá akce vyvolá pochopitelně reakci.

Jedním z příkladů je problém penzijních fondů, který způsobuje mimo jiné nízká úroková sazba centrálních bank. Ta se stále již několik let drží na svém minimu a penzijní fond na to reaguje dost obtížně.
staré mince¨

Výnosy z investic fondů jdou do absurdního mínusu

V evropských zemích se příjmy fondů řešily kromě příspěvků od zaměstnavatele a částečně od samotného zaměstnance také jistým výnosem z investic. Část financí tedy proudila do penzijních fondů z kapitálového trhu. Jednalo se o investování do dlouhodobých dluhopisů, kde nehrozí prakticky žádné riziko, ovšem, na druhou stranu, kde je stanovena pevná úroková sazba. Tyto příjmy kdysi dávno bývaly zhruba na hodnotě v průměru kolem pětatřiceti procent zisku z celkového objemu financí penzijních fondů. Částečně do toho ovšem také vstoupil státní sektor, který fondy jistým způsobem omezuje. Ještě před dvaceti lety byl tok financí do některých fondů i více než padesátiprocentní, dnes se situace ovšem mění. Nízké úroky centrálních bank, a to se týká i dluhopisů, jejichž hodnota s tímto sekundárně souvisí, nesou dnes minimální zisk a to znamená, bohužel, že bezpečné dluhopisy se již téměř nevyplácí.
zlatá prasátka

Co platilo před třiceti lety, dnes již neplatí

Zajímavé srovnání přináší dnešní doba s dobou před třiceti lety (přibližně). U bezpečných dluhopisů, což je podmínkou u všech penzijních fondů, se návratnost investice v případě splatnosti deseti let pohybuje v současné době kolem mínus desetiny procenta, tedy celkově ztráta desetinu procenta! Přitom v první polovině 90. let činila tato návratnost ještě téměř plus 6 procent! Budeme-li to přepočítávat na švýcarské franky (statistické údaje pochází ze Švýcarska), v době kolem roku 1994 získaly penzijní fondy z jednoho milionu franků zhruba 48 tisíc franků. Dnes z toho není zisk žádný a naopak musí za investice do bezpečného dluhopisu fondy zaplatit půl druhého tisíce franků!