Jak se smířit se smrtí milované osoby?

Jak se smířit se smrtí milované osoby?

Existují tisíce citátů o lásce, a o zlomeném srdci, ale žádný z nich nedokáže přesně vyjádřit bolest ze ztráty milovaného partnera, který předčasně odešel na věčnost. Jak se s tím smířit?

Čím je láska větší, tím více nás může zranit

Nikdo neví, kdy nastane jeho čas. Snad možná proto je život tak krásný, protože každá minuta, kterou můžeme trávit se svou láskou, je jedinečná a neskutečně cenná. A čím více toho druhého milujeme, tím víc nás jeho nečekaná ztráta může zranit.

zapálená svíčka

Po dlouhé nemoci, nebo náhle? Co je horší?

Někteří tvrdí, že horší je ztratit někoho, kdo odešel náhle, jelikož když je dlouho nemocný, máme čas se na to připravit. Ale dá se vůbec na něco takového připravit? Sedíte vedle jeho lůžka, sledujete propadlé tváře, a slábnoucí tělo, a stejně tak nějak očekáváte, že se jako zázrakem vyléčí, a vrátí se vám domů. Není to hloupé, ani naivní. To je láska. Když si neumíte život bez toho druhého představit. A proto i tento způsob odchodu bolí, jelikož jste náhle nepřišli jen o milovanou osobu, ale o naděje, do kterých jste po celou tu dobu vkládali veškerou energii.

otevřená kniha

Jaká je normální doba truchlení?

Nic jako průměrná, či očekávaná doba truchlení neexistuje. Možná vám budou říkat, že už to přeháníte, a truchlíte dlouho, ale neposlouchejte je. To vy jste přišli o část sebe samého, o osobu, která pro vás dělala svět krásnějším. Nikdo nemá právo vám říkat, jak dlouho máte truchlit. Představte si však, jak by to bylo, kdybyste zemřeli vy, a ne vaše drahá polovička. Představte si sebe jako ducha, který se dívá na svoji lásku, která se jen hroutí, a zapomíná žít. Nezní to strašně? Co byste chtěli? Aby se utrápil ke smrti, nebo prožil život v zármutku? Ne, o tom láska není. Chtěli byste aby žil dál, užíval si života, a vás nosil jako krásnou vzpomínku ve svém srdci, jako naději, že na světě existuje něco dobrého.

Tudy cesta nevede

Neklesejte však na dno, a nesnažte se bolest otupit pomocí alkoholu, nebo drog. Toho jsou lidé schopní po pouhém rozchodu, který lze ještě zvrátit, a po smrti milovaného je tato cesta tak nějak zářivější a jasnější. A ačkoliv vám zprvu možná toto otupení pomůže, postupně vás pohltí, a pošle do prázdnoty tak rychle, že než se vzpomenete, budete jen prázdnou schránkou.