Regulace proudění vody v bazénech

Regulace proudění vody v bazénech

Filtrace, hadice, vysavače a další bazénové zařízení potřebuje ke svému provozu ventil, který umožňuje regulovat proud vody v trubních rozvodech. Nejčastějším typem jsou PVC ventily, které pouhým okem od sebe moc neodlišíme. Snad pouze barvou páčky. Jejich velikost je totiž velmi podobná, všechny mají připojení na vlepení trubky nebo hadice, takže výběr může být poněkud složitější. To je také důvodem, proč se většina lidí rozhodne po levnější variantě. Vždyť, když je to stejné, proč za to platit víc?

pipes-5146458_960_720

Hlavní rozdíl je v kvalitě provedení, kterou ale poznáte až po několika letech používání. Ty dražší (a mnohdy také kvalitnější) ventily budou moci páčkou otáčet lehce, protože jak provedení samotného zařízení, tak jeho promazání je opravdu znatelně lepší. Ty levnější sice budete moci ovládat i nadále, ale půjde to za použití větší síly a pěkně ztuha. Nicméně účel, proč si je pořizujete, nakonec splní obě varianty, takže je čistě na vás, zda se rozhodnete pro pohodlí či nižší cenu.

Nejčastějším materiálem pro výrobu ventilů bývá neměkčený PVC, který je velmi odolný. Tato zařízení bez problémů odolají působení bazénové vody a chemie v ní obsažené, dále si poradí také s případnými tlakovými nárazy v potrubí.

water-pump-835344_960_720

Je hned několik druhů, mezi nimiž lze vybírat: kompaktní ventil kulový (závitový nebo lepený spoj), převlečené šroubení kompaktního ventilu či zpětná klapka. Všechny se liší účelem použití či vhodností použití.

Problémem při pořizování závitů často bývá, že nesedí. Doporučuje se proto kupovat a měnit ventil jako celek, nikoli jenom jeho jednu stranu. Každý výrobce totiž má průměr závitu o něco jiný, případně se také liší stoupáním. V případě, že na zařízení (většinou na páčce) objevíte logo či název výrobce, můžete koupit jenom jednu jeho část. Zde si totiž můžete být jistý, že koupíte na chlup stejné zařízení, které bude sedět. Pokud se ale již nevyrábí nebo jej prostě nemůžete najít, postupujte raději výše zmíněným vyměněním celého zařízení. Ušetříte si nervy a možná také nakonec nějakou tu korunu.