Tetování hennou
Nezařazené

Tetování hennou

Barvení touto rostlinnou látkou se používalo už ve starověkém Egyptě. Byly nalezeny mumie s obarvenými parukami. Přidává se do šampónů pro svůj blahodárný vliv. Barva vlasů závisí na původním odstínu, kvalitě látky a jejím množství. Může přecházet přes oranžovou až po tmavě fialovou. Tradice barvení je rozšířena i na Blízkém východě, kde si jí odbarvují muži vousy.
Tetování hennou vlastně není tetování v pravém slova smyslu, jedná se o dočasné kresby na kůži. V historii bylo populární zejména ve Středomoří a Indii. Dodnes se jí zdobí nevěsty a někdy i ženichové v mnoha tradičních kulturách. Stále populárnější je jako body art i v Evropě.
henna tetování

Červená a černá

Je důležité rozlišovat mezi červenou a černou hennou. Červená je čistě přírodní. Vyrábí se z listů henovníku, které se po usušení drtí. Vyrábí se z nich prášek, který obsahuje pigment cihlově červené barvy. Ty se dobře váží na proteiny, a proto dobře drží na vlasech, kůži či nehtech.
Černá se objevila před nedávnem. Vyrábí se z chemikálií. Barva je po nanesení připomíná černý inkoust, proto vypadá vice jako tetování. Stala se proto poměrně oblíbenou a je často nabízena v severoafrických letoviscích jako snadno odstranitelný body art. Látky v ní obsažené obsahují ale toxiny, které by za normálních okolností neměly být používány ke styku s kůží.
indická nevěsta
Jednou z nich je I P-fenylendiamin. V zemích Evropské unie může být použit pouze v barvách na vlasy, nikoliv při tetování. Citlivé kůži totiž může přivodit alergickou reakci či chemické popáleniny. Při vysoké koncentraci v barvivu může pokožku nenávratně poničit. Navíc zvyšuje i citlivost na barvy na vlasy, takže se pak po jejich nanesení může spustit alergická reakce.

Jak odstranit tetování hennou?

Ačkoliv je kresba pouze dočasná, její smytí trvá poměrně dlouho. Pomáhá denně si třít tetování masážní žínkou při koupeli. Můžeme na ni také přikládat vatový tampon napuštěný slanou vodou alespoň po dobu 20 minut několikrát denně. Pro rychlejší odstranění můžeme smíchat mýdlo, citronovou šťávu a jedlou sodu. Touto směsí pak tetování vydrhneme.