Jaké novinky se nachází v oblasti veřejného osvětlení?

Bez veřejného osvětlení by život byl o něco nepříjemnější. Díky této veřejně prospěšné služby si lidé v České republice mohou užívat osvětlení cesty i v zapadlejších koutech naší země. Přitom doba, kdy se veřejné osvětlení https://www.lightpark.cz/verejne-osvetleni/ využívá, není vůbec dlouhá. Před více než tři sty lety lidé ještě vůbec neznali něco takového, jako je svícení lampami přes celou noc. Dříve se k těmto účelům vůbec elektrická energie nepoužívala, protože se o ní jednoduše nevědělo a lidé ji neuměli využívat.

lampa na kraji budovy

Současná doba je však v tomto ohledu zcela jiná, a proto jsou k dispozici nejenom standardní technologie, které se využívají již více než půl století, ale také novější technologie, které umožňují snížit nejenom nepříjemný světelný smog, ale také spotřebu elektrické energie. Právě spotřeba elektrické energie je poměrně velký problém, neboť větší města ji tímto způsobem spotřebují poměrně hodně. Nežádoucí je to i přesto, že lampy jsou napájeny takzvaným nočním proudem, tedy tarifem, kdy je elektrická energie levnější, protože není takový odbyt jako přes den.

Jakými novinkami je možné svícení vylepšit?

–        Snížení spotřeby

–        Volba vhodné barvy paprsků

–        Efektivnější zdroje světla
pouliční osvětlení ve městě

Všech těchto cílů je dosahováno pomocí LED zdrojů. Právě ty se mohou pyšnit tím, že dokážou svítit opravdu úsporně, a to navíc ještě s bohatými možnostmi nastavení. Jde o řešení, které má smysl zejména z hlediska budoucnosti, kdy současně používané sodíkové výbojky budou minulostí a tedy nežádoucí. Proto je třeba se připravit na to, že jednou revoluci svícení přijde i do světa pouličních lamp. Ty jsou v současnosti tvořené zejména zdroji v podobě výbojek, a to třeba právě těch zmíněných sodíkových.

Pro běžné účely tento zdroj stačí, ale do budoucna, kdy bude třeba minimalizovat spotřebu elektrické energie, bude třeba přijít s něčím novým. Touto novinkou proto může být zmíněná LED technologie.