Co prozradí dřevěný metr pro děti pověšený na zdi

Nostalgie záznamů tělesné výšky

Zaznamenávání výšky tělesného vzrůstu může přinášet zajímavé vzpomínky a ohlédnutí za prožitým obdobím. Je to něco podobného, jako prohlížení fotografií v rodinném albu. Když se zadíváte na zeď nebo na dveřní futra, kde v průběhu času zapisujete tužkou rysky s jednotlivými daty, je to něco, jako zápis v historické kronice, jak to prováděli středověcí archiváři.

dětský pokoj

Můžete k tomu využít i dřevěný metr pro děti a vedle něj malovat na zeď dosaženou výšku, porovnávat ji s ostatními sourozenci nebo s kamarády a vrstevníky vašich ratolestí, což může být docela zábavná činnost, která obohatí celou vaší rodinu. Ke každé naměřené hodnotě můžete přimalovat nějaký obrázek zvířátka nebo rostliny a nezapomeňte uvést přesné datum.

dřevěné kostky

Měření výšky vašich dětí se zaznamenanými ryskami na zdi můžete zpestřit měřením velikosti chodidla, které snadno odměříte vleže na zemi s nohou opřenou o zeď. Budete tak mít přesnou představu o tom, jak se mění i velikost obuvi a jakým tempem ke změnám dochází.  

Jak vysoké bude vaše dítě v dospělosti

Zajímá vás, jak asi bude vysoké vaše dítě, až dosáhne plnoletosti? Existuje na to přibližný výpočet podle jednoduchých pravidel. Do míst, kam zaznamenáváte na zdi výšku dítěte, si zakreslete přesnou výšku jeho otce a jeho matky a zapište hodnoty v centimetrech. Obě hodnoty pak sečtěte. Jedná-li se o chlapce, přičtěte 13 cm, jedná-li se o dívku, odečtěte 13 cm. Výsledek pak vydělte dvěma a zde se bude nacházet střední průměrná hodnota výšky vašeho dítěte v dospělosti. Ta by se měla pohybovat s velkou pravděpodobností (až 95 procent) v rozmezí plus mínus 8 a půl centimetru.

Tento výpočet používají mnozí lékaři a je odvozen od statisticky naměřených hodnot, podle něj se prý také dá odvodit výskyt nějakých růstových anomálií v obou směrech – do příliš malého nebo velkého vzrůstu.

4/5 - (1 vote)